Kai reikia sumažinti užrakto greitį
Sumažindami užrakto greitį, galite specialiai sukurti judėjimą savo nuotraukose. Pavyzdžiui, kai krioklys fotografuojamas naudojant mažą užrakto greitį, savo nuotraukose galite atkurti tolygų vandens judėjimą, matomą toliau pateikiamoje fotografijoje:
Kada reikia atidaryti diafragmą, kad galima būtų sulieti foną
Atvėrus diafragmą ryškią ir saulėtą dieną, jūsų fotografija bus perlaikyta. Tokiame apšvietime naudodami ND filtrą, sumažinsite patenkančios šviesos kiekį ir užtikrinsite tinkamą ekspoziciją esant plačiai atvertai diafragmai.
Galiu ekspoziciją reguliuoti fotoaparato nustatymuose. Kodėl man reikalingi ND filtrai?
Kad dar labiau sulėtintumėte užrakto greitį
Jei žiūrėti iš techninės pusės, galite sulėtinti užrakto greitį tiesiog uždarydami diafragmą (t. y. nustatydami didesnį f skaičių) bet ir šiuo atveju yra tam tikros ribos ir jūsų fotografija bus perlaikyta. Be to, kai fotografuojama naudojant didelius f skaičius (t. y. uždaryta diafragma), prastėja vaizdo kokybė fotografijoje (skaitykite dalį „difrakcijos fenomenas“).
Kada reikia atidaryti diafragmą, kad galima būtų sulieti foną
Šviesiomis ir saulėtomis dienomis, net ir fotografavimo metu naudojant mažą diafragmos vertę (pavyzdžiui, f/1.4 arba f/1.8) ir ribinį fotoaparato užrakto greitį (pavyzdžiui, 1/4000 sek. arba 1/8000 sek.), gaunate perlaikytas fotografijas. Tokio apšvietimo sąlygose taip pat reikalingi ND filtrai.
Difrakcijos fenomenas: kas tai?
Fotografijoje difrakcija įvyksta, kai šviesos bangos atsimušusios į kliūtį, ją apgaubia.
Kai naudojamas didelis f skaičius, t. y. mažas diafragmos angos skersmuo, į diafragmos angą patenkanti šviesa užsilenkia ir nepasiekia vaizdo jutiklio elementų, todėl suprastėja galutinė vaizdo kokybė.
Toliau pateiktuose fotografijų pavyzdžiuose matomas vaizdo kokybės skirtumas fotografuojant pasirinkus f/8 arba f/22 diafragmos vertes.
Kaip galite matyti padidinus vaizdą, skirtumas yra pritrenkiantis: lyginant su fotografija, daryta pasirinkus f/8, nuotrauka daryta pasirinkus diafragmą f/22 turi miglos efektą, atsiradusį dėl prastesnio ryškumo.
Šiuo atveju ND filtrai yra būtini, kad galėtumėte fotografuoti pasirinkę mažą užrakto greitį ir neužvėrę diafragmos iki f/22.
Kaip mano fotografijos pasikeis naudojant ND filtrus?
Pateikiame kelis pavyzdžius, kaip įspūdingai galima perteikti vandens tekėjimą naudojant įvairius ND filtrus.
Naudodami ND filtrus, galite, pavyzdžiui, užfiksuoti įspūdingus krioklio vaizdus naudodami mažą užrakto greitį. Naudojant ND8 filtrą, 1/30 sek. užrakto greitis gali būti itin sulėtintas iki 1/4 sek., todėl nuotraukoje efektyviai užfiksuojama natūrali krioklio tėkmė.
Dar daugiau, kaip galite matyti nuotraukose, gautose naudojant ND16 ir ND32 filtrus, net jei užrakto greitis skiriasi tik 1 žingsniu, naudojant didesnę ND vertę, krioklio tėkmė atrodo dar glotnesnė.